Słuchanie

Interesujące słuchowiska po angielsku

The White Vault

Jeśli jesteście fanami horroru, a w szczególności wspaniałego The Thing Johna Carpentera – z pewnością spodoba Wam się również podcast The White Vault. Sześcioosobowy zespół naukowy zostaje wysłany do norweskiej prowincji na Arktyce – Svalbardu, aby dokonać napraw w stacji badawczej. Okazuje się jednak, że głęboko pod lodem czeka na nich przerażająca tajemnica. Prawdziwy pewniak, jeśli chodzi o podcasty po angielsku.

Welcome to Night Vale

Welcome to Night Vale to surrealistyczne słuchowisko w języku angielskim, którego akcja ma miejsce w tytułowym Night Vale. Tajemnicze wydarzenia, osobliwi bohaterowie i niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że jest to nie tylko doskonała audio drama, ale też dobry materiał do wzbogacenia swojego słownictwa oraz ćwiczenia słuchania.

    Limetown

    Ten emocjonujący thriller opowiada historię zaginięcia ponad 300 mieszkańców fikcyjnego miasteczka Limetown. Dziennikarka Lia Haddock, główna bohaterka słuchowiska, prowadzi dochodzenie mające na celu dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się w tytułowym miasteczku.

    Marsfall

    To prawdziwa gratka dla fanów science fiction! Akcja Marsfall rozgrywa się na Marsie, gdzie osiedlili się właśnie pierwsi kolonizatorzy czerwonej planety. To nie tylko opowieść o podboju Kosmosu, ale również o egzystencjalnej podróży bohaterów i ich losach. Każdy odcinek podcastu opowiedziany jest z perspektywy innej postaci, przez co otrzymujemy dawkę zróżnicowanych akcentów, sposobów mówienia.

    Wooden Overcoats

    Osobom szukającym zabawnego, lekkiego podcastu po angielsku mogę polecić Wooden Overcoats. Słuchacz poznaje w nim historię dwóch rodzinnych firm pogrzebowych, rywalizujących ze sobą w małym miasteczku.

    The Magnus Archives

    Mamy tutaj do czynienia z antologią opowieści, które składających się na większą (straszną) historię. Główny bohater, archiwista, odczytuje słuchaczom zapiski dotyczące nadprzyrodzonych zjawisk, odkrywając przed nimi kolejne tajemnice.

    “Alice Isn’t Dead”

    Mroczna audio drama w formie pamiętników dźwiękowych. Główna bohaterka słuchowiska przemierza Stany Zjednoczone w poszukiwaniu swojej zaginionej żony. Wciągająca historia oraz dużo napięcia sprawiają, że jest to ciekawa propozycja dla każdego miłośnika thrillerów.

    2298

    Dziejącą się w przyszłości dystopię można określić połączeniem Orwellowskiego Roku 1984Nowego wspaniałego świata Huxleya z serialem Czarne lustro. Podcast 2298 opowiedziany jest w 9-minutowych odcinkach – w każdym z nich znajdziemy słownictwo nie tylko z futurologicznej rzeczywistości, lecz także takie osadzone wokół mocno politycznej strony social mediów.

    Blackwood

    Pozostając w mrocznej tematyce, wart uwagi jest również podcast Blackwood. Swoim tytułem zapowiada nie tylko gęstą atmosferę bagnistego lasu, ale także odnosi się do brytyjskiego autora opowiadań grozy i weird fiction – Algernona Blackwooda – niech jego pochodzenie Was nie zmyli, gdyż akcja podcastu rozgrywa się w stanie Connecticut, w USA, dlatego usłyszymy tu amerykański akcent. Uwaga: legenda o potworze z bagien potrafi naprawdę wciągnąć!

    Cabinet of Curiosities

    Tym, którzy mocno wciągnęli się w klimaty rodem z horroru, polecam kolejny podcast od Aarona Mahnkego – twórcy Lore, czyli Cabinet of Curiosities. Utrzymany jest w podobnej stylistyce, jednak bardziej inspirowany nurtem bizarre fiction. Wchodząc do gabinetu osobliwości, bądźmy przygotowani na zajmujące, często surrealistyczne historie. Podcast ten oferuje naprawdę szeroką gamę słownictwa z bardzo różnych dziedzin.

    Słuchaliście już którego z wymienionych w tekście słuchowisk? A może znacie inne podcasty przydatne w nauce angielskiego?

    Leave a Reply